Príklady zo zahraničia

Kaapeli – Cable Factory /Helsinki/

Tento priestor kedysi patril Nokii, na konci osemdesiatych rokov však ostal v rukách mesta. Umelci a malé firmy, ktoré tu posledné roky prebývali za nízke nájomné vytvorili asociáciu Pro Kaapeli, ktorá kritizovala plány mesta na sanitáciu priestorov a sami navrhli plán regenerácie. Mesto sa nakoniec rozhodlo túto priemyselnú pamiatku zachovať a spoločne s Nokiou vytvorili realitnú spoločnosť Oy Kaapelitalo. V súčasnosti je Kaapelitehdas živým priestorom, v ktorom sa konajú kultúrne akcie a fungujú tu malé kreatívne spoločnosti, kaviareň, galéria a divadlo.

 

Borough Market /Londýn/

Trh v Borough si kladie za cieľ obohatiť kvalitu života lokálnej komunity a budovať svoju reputáciu na kvalitných potravinách. Keď ho v roku 1755 britský parlament zatvoril, obyvatelia Southwarku sa vyzbierali a odkúpili pozemok, aby mohli trh znovu otvoriť. V súčasnosti trh nielen že pestuje živú komunitu a je vyhľadávaný pre vysokú kvalitu za prijateľné ceny ale navyše funguje ako charita -zisky z prenájmov sú reinvestované na pomoc farmárom.

 

Creative Factory /Rotterdam/

Creative Factory je situovaná v budove bývalej sýpky v priemyselnom prístave Maashoven. Nízkonákladové a flexibilné priestory využívajú malé firmičky a kreatívci. Štýlovú konferenčnú miestnosť si prenajímajú aj známe firmy, ktoré v Creative Factory čerpajú inšpiráciu a získavajú nové kontakty. Dvor fabriky sa využíva na organizovanie kultúrnych akcií.

Nevyhnutnou súčasťou správneho fungovania Creative Factory sú silné partnerstvá s inštitúciami z akademického aj biznis sveta. Spoluprácu s externými organizáciami však neobmedzujú iba na Holandsko, napr. v spolupráci s EHMK Košice ponúkajú možnosti kreatívnych pobytov.

 

Sukiennice /Krakow/

Sukiennice predstavujú príklad živého verejného priestoru v centre mesta a zároveň lákadlo pre turistov, čo je inštitúcia, aká v Bratislave momentálne chýba. Kedysi boli hlavným centrom medzinárodného obchodu (obchodovalo sa tu napr. s hodvábom, korením, kožou, soľou…), dnes je táto renesančná tržnica jedným z najvýraznejších objektov v Krakowe.

Návštevníci tu môžu nájsť rozmanité remeselné výrobky, práce poľských umelcov alebo suveníry, na poschodí zase sídli Galéria poľského umenia z 19. storočia so svojimi pravidelnými exhibíciami.